O autorze
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, Poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Obecnie wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych. Absolwent Wydziału Prawa UJ w Krakowie, Adwokat.

Apel do PiS – nie dzielcie prawicy, popierajcie Kościół

Apelujemy do Prawa i Sprawiedliwości o jasne wyrażenie poparcia dla cywilizacyjnej inicjatywy wyrażonej w Przesłaniu Arcybiskupa Józefa Michalika i Patriarchy Cyryla I. Obecne unikanie wypowiedzi w tym zakresie przez prominentnych polityków partii Prawo i Sprawiedliwość, stwarza dla mediów liberalnych pretekst do twierdzeń, jakoby prawica była podzielona w swoim stosunku do Kościoła.

Solidarna Polska powstała po wyrzuceniu Zbigniewa Ziobro z szeregów partii Prawo i Sprawiedliwość. Tworząc nowe ugrupowanie dokonaliśmy korekty programowej i taktycznej tam, gdzie uważaliśmy, iż reprezentowana od kilku lat linia kierownictwa PiS jest przyczyną kolejnych porażek wyborczych. Od początku jednak deklarowaliśmy, iż mimo wszelkich zaszłości personalnych jesteśmy zawsze gotowi do współpracy, gdy wymaga tego dobro Polski. Jako techniczne, taktyczne i możliwe do korygowania w ramach bieżących potrzeb politycznych uważaliśmy takie sprawy jak to, czy polska prawica będzie startować w wyborach z jednej, czy z kilku list.

Zupełnie innym, strategicznym i fundamentalnie programowym zagadnieniem jest natomiast obecny problem. Liderzy PiS unikają wypowiedzi w sprawie podpisanego Porozumienia. Wypowiadają się jedynie mniej znaczące postacie ugrupowania i to na dodatek krytycznie o linii polskiego Kościoła. Wręcz festiwal antykościelnych publikacji można znaleźć w mediach kojarzonych przez wszystkich z Prawo i Sprawiedliwość. Taka sytuacja wprowadza już wprost stan fundamentalnego zagrożenia dla tożsamości polskiej prawicy.

Zwycięstwo 2005 roku było możliwe dzięki mobilizacji społecznej wszystkich prawicowych środowisk i jasnemu stanowisku wobec Kościoła. Obecnie, coraz bardziej jest widocznym, że wyczerpujące się rządy PO będą wymagały wkrótce zastąpienia. Jeżeli Polacy mają nam powierzyć odpowiedzialność za kraj, niedopuszczalnym jest choćby tworzenie wrażenia, iż istnieje jakiś rozdźwięk w poglądach na sprawy cywilizacyjne między Kościołem a polską prawicą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...