O autorze
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska, Poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji. Obecnie wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych. Absolwent Wydziału Prawa UJ w Krakowie, Adwokat.

Prace nad „skrajnym projektem” Solidarnej Polski poparło 207 posłów. Dziękujemy!

Po raz pierwszy od 20 lat w polskim parlamencie odbędą się prace w komisji sejmowej nad projektem ograniczającym prawo do legalnej aborcji ze względu na podejrzenie uszkodzenia płodu. Pomimo usilnych prób zestawiania przez media i część polityków, jako skrajnych propozycji Ruchu Palikota z projektem Solidarnej Polski, to propozycje zawarte projekt Ruchu Palikota dopuszczające aborcję do 12 tygodnia ciąży zostały odrzucone w pierwszym czytaniu miażdżącą większością 365 głosów.

Jedynie 60 posłów z Ruchu Palikota i SLD było przeciwnych odrzuceniu. Z kolei przeciwko odrzuceniu „skrajnego projektu” Solidarnej Polski głosowało 207 posłów z 4 klubów SP, PiS, PO i PSL. Wczorajsze głosowanie dowiodło nie tylko tego, że nad zgłoszonymi postulatami zmian ustawy warto się pochylić, ale też, że jest klimat polityczny do zmian w ustawie antyaborcyjnej z 1993 r. Przedstawiona przez nas propozycja noweli ma więc duże szanse na uchwalenie.Obecne prawo jest niehumanitarne, bo jak inaczej nazwać prawo do zabijania nienarodzonego człowieka tylko dlatego, że podejrzewa się u niego niepełnosprawność? Nie brakuje przykładów ludzi z różnym stopniem upośledzenia, którzy w swoim życiu osiągnęli bardzo wiele – ukończyli najlepsze uczelnie na świecie, stali się symbolami walki z własnymi słabościami, lub dzięki swojej determinacji osiągali sukcesy sportowe. Także Polacy kilka tygodni temu mogli czuć dumę z sukcesów naszych paraolimpijczyków.

Z wczorajszego głosowania można wyciągnąć wniosek, że w Sejmie znajduje się wielu parlamentarzystów, którzy nie poddali się presji krzykliwych lewicowych środowisk i zdecydowanej większości mediów tzw. ”głównego nurtu”. Należy im za to i za odwagę podziękować. Jaki będzie los ustawy w przyszłości? Czas pokaże. Sprawa aborcji jest jednak z gatunku zero-jedynkowych. Albo jesteśmy za prawem do życia, albo też nie. Niezwykle istotne jest także, że przy okazji tej debaty zwraca się uwagę i analizuje sytuacje rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci. Nasze państwo w tej sprawie ma wiele do zrobienia. Solidarna Polska przedstawi niebawem propozycje ustawowe w tej sprawie.
Trwa ładowanie komentarzy...